I 2012 blev Taasinge Forsamlingshus gennemgribende renoveret og råder nu over to flotte sale, en stor og en lille. Med en placering i Landet på Taasinge få kilometer fra Svendborgs centrum er forsamlingshuset et ideelt sted for firmaer og virksomheder at holde møder og konferencer.

Forsamlingshuset plejer at være godt booket op i weekender, men der er plads til aktiviteter ud over de aktiviteter, der allerede er, bl.a. nogle kommunale, på hverdagene,

Internet og AV-udstyr

I den store sal, hvor der er plads til 130 personer, er der installeret alt det moderne udstyr, der er brug for i form af audiovisuelle hjæpemidler, storskærm, trådløst netværk og hurtigt internet via fiber, så forsamlingshuset kan imødekomme de behov, et firma måtte have for at holde en konference. Det er også muligt at få leveret mad undervejs, evt. sluttende af med en middag, eller man kan selv sørge for det ved at bruge det topmoderne køkken.

Priserne er absolut konkurrencedygtige, og omgivelserne kunne næppe være bedre  ved siden af Landet Kirke med den berømte gravplads for Elvira Madigan og Sixten Sparre. Forsamlingshuset har fejret 125 års jubilæum, men fremtræder takket være store donationer fra bl.a. A. P. Møller Fonden og LAG moderne og indbydende.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA